Narodowe Czytanie 2020r

05.09.2020r miała miejsce kolejna edycja Narodowego Czytania 2020r. Tym razem wybór padł na tragedię romantyczną J. Słowackiego  pt. „Balladyna”.  To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. – Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. Sieradzką akcję kordynowała Biblioteka Powiatowa w Sieradzu wspólnie z redakcją  Naszego Radia.        .

W naszej audycji będzie można usłyszeć fragmenty „Balladyny” w interpretacji uczniów sieradzkich szkół średnich oraz ciekawostki o Juliuszu Słowackim przygotowane przez członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Zachęcamy także Państwa do wzięcia udziału w konkursie radiowym. Nagrodą za prawidłową odpowiedź będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego oraz dodatkowo książki-niespodzianki-to wypowiedź Pani redaktor Moniki Waraczyńskiej.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu reprezentowali uczniowie z klasy III technikum architektury krajobrazu i budownictwa:

-Aleskandra Orzechowska

-Oliwia Szewczyk

-Julia Firlit

-Szymon Grzegorzewski

Pod opieką Pani Anety Remiszewskiej

Była to dla nas ciekawa przygoda, możliwość   indywidualnej interpretacji głosowej znanego tekstu literackiego oraz doświadczenie dziennikarskich emocji za mikrofonem Naszego Radia.

          Pozdrawiamy wszystkich słuchaczy, dziękujemy za życzliwość, doping i trzymanie kciuków przez naszego byłego wychowawcę Pana dr Mariusza Gławendę.