„Światowy Dzień Pierwszej Pomocy”

20 lat temu został ustanowiony Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W 2020 obchodzony jest 12 września. Przypomina nam on, że superbohaterowie nie są tylko w komiksach czy filmach, ale chodzą między nami. W tym roku widzimy to szczególnie, kiedy nasze zdrowie jest bardziej niż zwykle narażone na niebezpieczeństwo. Dostrzegamy lekarzy i pielęgniarki, którzy ryzykują swoje zdrowie, aby ratować innych.

Nie tylko oni mogą pomagać, każdy z nas znając zasady pomocy przedmedycznej może uratować życie. Niestety nie wszyscy wiedzą jak jej udzielać, a jeżeli wiemy, to boimy się wyrządzi poszkodowanemu większą krzywdę. 

Ale co to właściwie jest „pierwsza pomoc„?

Jest to zespół czynności wykonywanych przed przybyciem ratowników medycznych. Jeżeli poszkodowany ma zatrzymane krążenie stosujemy RKO, czyli resuscytację krążeniowo-oddechową, której celem jest utrzymanie dopływu krwi do mózgu.

Za jej nieudzielenie możemy dostać karę pozbawienia wolności nawet na 3 lata!

Pamiętajmy, że pierwsza pomoc ZAWSZE może uratować życie, a my możemy zostać superbohaterami. 

Maja Trzcińska (2Tbm)