Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to coroczne święto łączące 100 milionów wolontariuszy obchodzone 8 maja w 192 krajach. Ma ono na celu uwidocznienie społeczeństwu zadań wykonywanych przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i rozpowszechnianie idei humanitaryzmu oraz bezinteresownej pomocy. Za datę obchodów przyjęto dzień urodzin Henriego Dunanta, założyciela Czerwonego Krzyża. Wolontariusze oraz pracownicy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca nigdy nie zostawiają nikogo bez pomocy. Nie ważne, czy ktoś ucierpiał w wyniku klęski naturalnej, czy wywołanej przez działania człowieka. Są wszędzie dla wszystkich. Poprzez moc humanitaryzmu ratują ludzkie życie oraz łagodzą cierpienie. W obecnej chwili, gdy świat walczy z koronawirusem, 14 milionów wolontariuszy na całym świecie, w tym 80 000 polskich, pomaga seniorom, osobom samotnym, przebywającym w kwarantannie, czy izolacji ze względu na swój stan zdrowia – robią dla nich zakupy, realizują recepty, pomagają załatwić codzienne sprawy, tj. zapłacenie rachunków itp. Często są jedynymi osobami, z którymi seniorzy mają kontakt i mogą podzielić się swoimi troskami oraz radościami. Jesteśmy z Was dumni! Aleksandra Orzechowska kl. 3Tba