ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Początkową datą święta był 7 kwietnia. Została ona ustalona w 1987 roku przez światową organizację zdrowia (WHO). Jednak po upływie roku przełożono ją na 31 maja. Światowy Dzień bez Papierosa, a właściwie Światowy Dzień bez Tytoniu jest świętem międzynarodowym. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na wszechobecny nałóg palenia papierosów oraz negatywne skutki wynikające z palenia wyrobów tytoniowych. Dzięki temu w Polsce co roku organizuje się festyny antynikotynowe. Festyny te mają za zadanie uświadomić palaczy o szkodliwości tego nałogu poprzez wystąpienia lekarzy oraz osób uzależnionych z problemami zdrowotnymi. Ten dzień ma również zachęcić do 24 godzinnej abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Mimo, iż w wielu krajach zabrania się palenia w miejscach publicznych nałóg ten ciągłe się rozprzestrzenia i nadal stanowi aktualny problem. Coraz więcej młodych ludzi sięga po ten rodzaj używki. Bardzo często jest to spowodowane chęcią przypodobania się rówieśnikom oraz naciskiem otoczenia. Niestety większość palących młodych ludzi po czasie uzależnia się na całe życie, co prowadzi do wielkich tragedii zdrowotnych. Choroby wynikające z palenia papierosów nie tyko dotykają ludzi nałogowo palących, ale również biernych palaczy. Jest to straszne, że nie tylko osoby, które same wybierają ten nałóg będą cierpieć na wiele chorób takich jak choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, choroby zakrzepowo-zatorowe, choroby wrzodowe oraz choroby płuc, lecz też osoby postronne, które wybrały zdrowy tryb życia bez tego nałogu.[23:27]Zawsze masz wybór i nigdy nie jest za późno aby zacząć walkę z tym okropnym nałogiem. Może ten dzień pozwoli Ci raz na zawsze zwalczyć uzależnienie albo da tak dużą motywację do zmiany swojego stylu życia by zmienić je o 180 stopni. Jednak pamiętaj! Zawsze możesz się od niego uwolnić, ale czy warto zwlekać i narażać się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób? Czy warto się truć? Czy warto tracić zdrowie i pieniądze? Na te pytania musisz odpowiedzieć sobie sam.

Wiktoria Krawczyk klasa 3Tba