31 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dym papierosowy inhalowany przez palacza wywiera szkodliwy wpływ na prawie wszystkie organy, i może dojść do mutacji oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Równie niebezpieczne jak samo palenie jest bierne palenie. Zwiększa ryzyko wystąpienia takich samych chorób jakie dotykają palaczy. Co roku na skutek biernego palenia umiera około 2 tysięcy osób, również palenie tytoniu w ciąży stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia potomstwa. Dziecko w łonie matki jest narażone na kontakt z niebezpiecznymi związkami mogącymi negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Toksyny z papierosa przenikają do pokarmu matki. W światowym Dniu Bez Tytoniu warto rozważyć rzucenie palenia, dla siebie oraz swoich bliskich. Obecnie na rynku istnieje wiele środków, które pomagają w tej niełatwej decyzji, a tzw. skutki odstawienne są wręcz minimalne.

Jacek Jabłoński, klasa 3a